Haber

Ukrayna tahıl girişimini genişletiyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Ukrayna’nın Odessa kentine temaslarda bulunmak üzere gelen Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile düzenlediği ortak basın toplantısında tahıl anlaşmasını değerlendirdi.

“Gemilerin hareket etmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmanın zamanı geldi”

“Tahıl işletmesini Mykolaiv bölgesi limanlarına kadar genişletmenin ve gemilerin hareket etmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmanın zamanı geldi.”Zelenksiy, Danimarka’nın bu bahiste kendilerini destekleyeceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin gelişmelere de değinen Zelenskiy, özellikle Donbas bölgesinde ağır çatışmaların sürdüğünü hatırlattı.

“Güçlü bir karşı saldırı başlatacağız”

Rus ordusunun saldırılarını durdurmak için çaba sarf ettiğini belirten Zelenskiy, “Ordumuza güveniyorum. Yavaş yavaş Rus saldırılarını durdurup bozguna uğratacağız. Büyük bir karşı saldırı yapacağız.”dedim.

Zelensky, Ukrayna ordusunun Rus kuvvetlerine karşı etkin bir şekilde çalışabilmesi için tanklara ihtiyacı olduğunu belirterek, müttefikleri Ukrayna’ya tank gönderme sürecini hızlandırmaya davet etti.

“Tank koalisyonunun daha fazla tanka ihtiyacı var”

Ülkesine tank tedarikine ilişkin kararların süratle alınması gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, şöyle konuştu:

“Çözümlere ihtiyacımız var. Savaş alanında başarılı olmak için mümkün olduğunca çok ülkeyi tank koalisyonuna dahil etmek istiyoruz. Ancak bu gerçekten zor bir konu çünkü bazen durum birden fazla karara bağlı, bir değil.”

dedi.

“Zelensky ile tank konusunu görüştük”

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Zelensky ile Mykolaiv ve Odessa bölgelerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Frederiksen, özellikle Mykolaiv bölgesindeki altyapıların Rus saldırıları sonucunda büyük zarar gördüğüne değinerek, bölgenin yeniden imar çalışmalarında Ukrayna’ya destek vereceklerini ifade etti.

Kısa bir süre önce Ukrayna’ya topçu sistemleri verdiklerini kaydeden Frederiksen, şöyle konuştu:

“Bugün konuştuğumuz konu elbette tanklar. Son zamanlarda Ukrayna’ya topçu sistemleri gönderdik. Ancak tanklara da ihtiyaç var. Tanklar da dahil olmak üzere bugün ve gelecekte Ukrayna için önemli olan çeşitli konuları konuştuk.”

ifadeleri kullandı.

Tahıl işletmesinin Mykolaiv limanlarına genişletilmesi

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Kasım 2022’de ortaklara tahıl anlaşmasını Mykolaiv limanına kadar uzatmayı teklif ettiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, tahıl anlaşmasının yakın gelecekte diğer limanları içermesinin pek olası olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu