Ekonomi

Siemens Enerji, devlet yardımı için hükümetle görüşüyor

Siemens Energy AG tarafından yapılan açıklamada, Siemens Energy’nin büyük siparişler için garantilere erişim sağlamak amacıyla ortak bankalar ve federal hükümet de dahil olmak üzere çeşitli taraflarla ön görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı sözcüsü de Alman federal hükümetinin şirketle “yakın” ve “güvene dayalı müzakereler” içerisinde olduğunu ancak müzakerelerin devam etmesi nedeniyle detaylar hakkında bilgi vermediğini belirtti.

Alman Wirtschaftswoche dergisinin konuya yakın kaynaklardan edindiği habere göre Siemens Enerji, Alman hükümetinden 2 yıl için en az 15 milyar euro talep ediyor.

Habere göre Siemens Enerji’nin ciddi bir likidite sorunu bulunmuyor. Bu garantiler, Siemens Enerji’nin projeler için bankadan aldığı kredileri daha değerli hale getirmeyi veya kredi iptali senaryosunun önüne geçmeyi amaçlıyor.

Siemens Enerji, ağustos ayında yaptığı açıklamada, Siemens Gamesa’daki arızalı türbinler ve kâr getirmeyen sözleşmelerle ilgili artan sorunlar nedeniyle bu yıl net 4,5 milyar avro zarar beklediğini açıklamıştı.

Öte yandan kamu yardımı için müzakerelerin yapıldığı haberinin ardından Siemens Enerji hisseleri yüzde 35 oranında değer kaybetti.

Siemens Grubu’nun hisseleri yüzde 5’ten fazla değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu