Ekonomi

Emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilecek mi?

Milyonlarca vatandaşın gelirini artıracak emeklilik planları düzenlemeyi artırmak Biz masadayken ikramiye ödemeleri de gündeme geldi. Bu yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanlarının, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla tatillerde ödenen ikramiyelerin yanı sıra üçüncü bir ikramiye ödemesi için hazırlık yaptığı öğrenildi. .

Hürriyet’in haberine göre, bir defaya mahsus ikramiyenin büyüklüğüne ilişkin çalışmalar devam ederken, ilk olarak 5 bin liralık rakamın masaya getirildiği ve bu rakam üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirildi. Açıklamanın çalışmaların tamamlanmasının ardından ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Ancak bu konuyla ilgili resmi kurum ve kişilerden henüz bir açıklama gelmedi.

Geçici bir artış olacak mı?

Öte yandan emeklilere yapılacak ortalama zamma ilişkin çeşitli formüller masaya yatırıldı. Önümüzdeki Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında oluşan enflasyon oranından zam alırken, memur emeklileri toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alacak. Ama güzelleştirme de gündemde. Bu güzelleştirmenin ocak artırımıyla yapılabileceği gibi daha önce de hayata geçirilebileceği söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdelediği iyileştirme çalışmaları devam ederken, Ekim ayında TBMM’nin açılışıyla birlikte geçici zam konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu